Bedeni anlamaya çalışıyoruz. Onu sınıflandırıyor, arzuluyor, nesneleştiriyor, arşivliyor, tasarlıyor, özgürleştiriyoruz. Hâlâ çözümleyemediğimiz o kadar yönü var ki şaşırıyoruz. Beden ve Kesişimleri, dallanıp budaklanan bir etkileşim alanı olarak bedeni felsefe, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, psikoloji gibi sosyal bilimlerin değişik alanlarını birleştirerek inceliyor.

18,5

Saatlik Çalışma

20.

Etkinlik

Program

{{ filters.options.label_toggle }}

{{filter.title}}

{{options.title}}Rehber

Fırat Akova
Kurucu

Konuk Akademisyenler

İsmail Gezgin
Ege Üniversitesi
Umut Gagliardi
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Ozan Güreli
İstanbul Teknik Üniversitesi
Katılımcı olarak kimler başvurabilir? Katılımcılar neye göre seçiliyor?

Etkinliğimiz lisans, yüksek lisans, doktora öğrencilerinin ve genç araştırmacıların katılım başvurularına açık. Katılımcılarımızın entelektüel alanlara ilgisi yüksek, özgün deneyimlere karşı iç heyecana sahip, etkileşime ve paylaşıma açık kişilerden oluşmasına özen gösteriyoruz. Başvuranların etkinliğe katılımcı olarak kabul edilip edilmediğine ilişkin sonuçlar bir ay içinde e-postayla bildiriliyor. Başvuru yoğunluğu nedeniyle erken başvuru yapmanızı öneriyoruz. Kontenjanımız 35 kişi.

Konuk öğrenci olarak kimler başvurabilir? Konuk öğrenciler neye göre seçiliyor?

Beden teması üstüne 1 saat sürecek bir oturumda bildirilerini sunmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri için "konuk öğrenci" olma fırsatı sunuyoruz. Konuk öğrenci olmak için aşağıdaki bildiri alanları kapsamında, bilimsel bir anlayış çerçevesinde, özgün, herhangi bir yerde yayımlanmamış ve en fazla 300 kelimelik bir bildiri özetiyle başvuruluyor. Bildiri özetinin uygun bulunması durumunda bildiri tam metni en geç 15 Haziran'a kadar gönderiliyor. Bildiri tam metinlerinin değerlendirilmesinin ardından yeterli görülen bildiri sahipleri temmuzda İstanbul'da yapılacak deneme sunumuna çağrılıyor. Sunumun ardından belirlenen konuk öğrenciler 4 Ağustos'ta Tiyatro Medresesi'nde bildirilerini sunuyorlar ve 3 Ağustos'ta Tiyatro Medresesi'nde bir gece ücretsiz ağırlanıyorlar; dolayısıyla konuk öğrenciler etkinliğin sadece bir gününe katılmış oluyorlar ve herhangi bir ücret ödemiyorlar. Kontenjanımız 4 kişi.

Ücret nedir?

Ücret; Tiyatro Medresesi'ndeki 16 ya da 8 kişilik yatakhanelerde konaklayacak katılımcılar için 660 lira, kendi çadırında kalacak katılımcılar için 595 lira. Oturumlar, üç öğün yemek ve diğer temel gereksinimler ücrete dâhil. Tiyatro Medresesi, İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince Köyü'nde bulunuyor.

Burs olanağı var mı?

Var! Ancak çok kısıtlı... Başvuru belgesinin sonundaki "Eklemek istedikleriniz" bölümüne burs gereksiniminizi belirtebilirsiniz. Burs verebileceğimize söz veremiyor olsak da elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz verebiliriz.

Oturumlar dışında neler yapılıyor?

Oturumlarımız bittikten sonra isteğe göre tartışma grupları yaratabilir, küçük atölyeler düzenleyebilir, sanatsal üretimlerde bulunabilir, doğada kaybolabilir, gezilere çıkabiliriz. Tiyatro Medresesi ortak yaşam alanımız olduğu için belli başlı işleri de beraber yapıyoruz.

Güvenli Bölge nedir?

Kolektif içinde herkes ırkı, etnik kökeni, dili, cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi, fiziksel ve zihinsel özellikleri, yaşı, eğitim seviyesi, kültürel alışkanlıkları, toplumsal konumu, maddi durumu, inancı, politik düşünceleri, dünya görüşü ve yaşam biçimi ne olursa olsun kişiliği ölçüsünde hak ettiği saygıyı özgürlükçü ve barışçıl bir ortamda bulur.

Katılımcı olarak başvurun.

Konuk öğrenci olarak başvurun.

 • Konuk öğrenci olmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin aşağıdaki bildiri alanları kapsamında, bilimsel bir anlayış çerçevesinde, özgün, herhangi bir yerde yayımlanmamış ve en fazla 300 kelimelik bir bildiri özetiyle başvurmaları gerekiyor.

  Beden ve varlık
  Beden ve hareket
  Beden ve arzu
  Beden ve iktidar
  Beden ve kent
  Beden ve teknoloji