Fırat Akova

1993 yılında İstanbul’da doğdu. Poedat’ın kurucusudur.

Warwick Üniversitesi’ndeki felsefe doktorasını aşırı yoksulluk, hayvan sömürüsü, ekolojik felaketler, varoluş riski gibi sorunlar üstüne çalışan ve dünyaya en yüksek yararı sağlamanın yolları arayan efektif altruizm hareketi üstüne yapıyor.  Aynı üniversitede araştırma görevlisi olarak Applied Ethics (Uygulamalı Etik) ve Ideas of Freedom (Özgürlük Düşünceleri) derslerinin seminerlerini yürüttü; 2019-2020 akademik yılında Ethics (Etik) ve Philosophy for the Real World: Knowledge, Ignorance and Bullshit (Gerçek Dünya İçin Felsefe: Bilgi, Cahillik ve Saçmalık) derslerinin seminerlerini yürütecek. Aynı zamanda azınlık sayılan kesimlerin ve onları ilgilendiren konuların üniversitelerdeki felsefe bölümlerinde daha çok yer bulmasına çalışan Minorities and Philosophy ağının 2016-2019 yılları arasındaki üniversite eş temsilciliğini yaptı.

Dünyanın en eski felsefe konferanslarından biri olan ve 1910 yılından beri The Aristotelian Society and the Mind Association tarafından düzenlenen The 93rd Joint Session’a kabul edildi ve 2019 yılında Durham Üniversitesi’nde konuşma yaptı. Aynı yıl The Society for Applied Philosophy tarafından yıllık olarak düzenlenen konferanstaki konuşması Cardiff Üniversitesi’nde gerçekleşti. 2018 yılında filozof Kimberley Brownlee’ye karşı bildiri sunmak üzere Warwick Üniversitesi Lisansüstü Felsefe Kongresi’ne davet edildi. Journal of Ethics and Social Philosophy ve Pli: The Warwick Journal of Philosophy yayınlarında hakem olarak görev aldı. Birmingham-Nottingham-Warwick Lisansüstü Felsefe Kongresi’nde ve 2. ve 4. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Lisans Öğrencileri Felsefe Kongresi’nde de hakem olarak çalıştı. McGill Felsefe Öğrencileri Birliği tarafından Montreal’in dört üniversitesinin oluşturduğu bir felsefe kuruluşu olan Philopolis Montreal’de yönetim kurulu üyesi ve üniversite temsilcisi olarak uluslararası felsefe konferansları düzenleyen ekipte yer aldı.

Sanatçı İsmet Doğan’ın sanat geçmişinin tematik olarak sergilendiği Melez Anlatılar kitabına ön söz yazdı ve Sanat Yapıtının Bulanık Bilimi… Velázquez ve Doğan başlıklı bir yazıyla katkıda bulundu. Poedat Konferansı 2015’te Beden, Canavar, Makine bildirisini ve 2. Türkiye Felsefe Öğrencileri Birliği Lisansüstü Kongresi’nde Entelektüelin Evrimi, Direnişi, Sınırı: Foucault ve Benjamin bildirisini sundu. Sabancı Üniversitesi Edebiyat Kulübü’nün davetiyle Can Sıkıntısından Üç Labirent  başlığı altında “gerçeklik”, “özgürlük” ve “varoluş” kavramları üzerine konuşmalar yaptı.

Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki felsefe ve toplumsal düşünce programında “Monopolization of Possibilities” başlıklı teziyle tamamladı. Lisansını McGill Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji alanlarında çift ana dal ve dünya dinleri alanında yan dal ile bitirdi. Doktora, yüksek lisans ve lisans döneminde başarı bursları aldı.

Lise döneminde, 14. Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda toplumsal uyumculuğu irdelediği “Özerk Benliğin Düşüşü ve Maskeli Balo” başlıklı denemeyle altın madalya kazandı. Türkiye’yi temsilen katıldığı, Atina’da gerçekleşen 18. Uluslararası Felsefe Olimpiyatı’nda Aristoteles’in adalet anlayışını eleştirdiği “‘Law and Justice’: A Philosophical Discussion on Modern Entities” ile Harvard Üniversitesi’nin başkanlığını yaptığı uluslararası bir kurul tarafından onur ödülüne layık görüldü.

Edebiyata ilgi duyuyor; şiirleri, öyküleri, düzyazıları SözcüklerSıfırAlfabePoedat gibi yayınlarda da yer buldu. Vegan yaşıyor.

Fırat Akova’nın Curriculum Vitae‘sine ulaşabilirsiniz.