Fırat Akova

Kurucu

1993 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Poedat Kolektifi‘nin kurucusu ve Poedat Dergisi‘nin genel yayın yönetmenidir.

Güncel Çalışmalar

Warwick Üniversitesi’nde başladığı felsefe doktorasını küresel yoksulluk, ekolojik felaketler, hayvan sömürüsü, varoluş riski gibi sorunlar üstüne çalışan ve dünyaya en yüksek yararı sağlamanın yolları arayan efektif altruizm hareketi üstüne yapıyor. Toplum içinde ezilen ve azınlık sayılan her türlü kesimin felsefe müfredatında daha çok yer bulması, felsefe bölümlerindeki ve çalışmalarındaki varlıklarının arttırılması ve kendilerine ait konuların öne çıkması için çalışan Minorities and Philosophy ağının Warwick Üniversitesi’ndeki eş temsilciliğini yürütüyor. Warwick Üniversitesi’ne bağlı bir insan hakları dergisi olan Lacuna‘da sanal içerik yöneticisi olarak çalışıyor.

Eğitim

Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki felsefe ve toplumsal düşünce programında varlık, toplum ve ahlak felsefelerinin kesiştiği “Monopolization of Possibilities” başlıklı teziyle tamamladı. Lisansını McGill Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji alanlarında çift ana dal ve dünya dinleri alanında yan dal ile bitirdi.

Ödüller

14. Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda toplumsal uyumculuğu irdelediği “Özerk Benliğin Düşüşü ve Maskeli Balo” başlıklı denemeyle altın madalya kazandı. Türkiye’yi temsilen katıldığı, Atina’da gerçekleşen 18. Uluslararası Felsefe Olimpiyatı’nda Aristoteles’in adalet anlayışını eleştirdiği “‘Law and Justice’: A Philosophical Discussion on Modern Entities”, Harvard Üniversitesi’nin başkanlığını yaptığı uluslararası bir kurul tarafından onur ödülüne layık görüldü. Modern dünya öznesinin yabancılaşma ve kimlik sorununu odağına aldığı “Varlığın Yapısökümü”yle 4. Suna Kıraç Öykü Yarışması’nda Müge İplikçi, Adnan Binyazar, Semih Gümüş tarafından birincilikle ödüllendirildi. Uluslararası Bakalorya Diploma Programı’nın toplum hizmeti çerçevesinde bir grup öğrenciyle yürütülen, otistik çocukların sosyalleştirilmelerini amaçlayan “Autistic Peers” projesiyle Sör Peter Ustinov Toplum Hizmeti Ödülü’nün sahiplerinden biri oldu.

Geçmiş Çalışmalar

Çağdaş sanatçı İsmet Doğan’ın sanat geçmişinin tematik olarak sergilendiği Melez Anlatılar kitabına ön söz yazdı ve Sanat Yapıtının Bulanık Bilimi… Velázquez ve Doğan başlıklı bir yazıyla katkıda bulundu. Poedat Konferansı 2015’te Beden, Canavar, Makine bildirisini, 2. Türkiye Felsefe Öğrencileri Birliği Lisansüstü Kongresi’nde Entelektüelin Evrimi, Direnişi, Sınırı: Foucault ve Benjamin bildirisini sundu. Sabancı Üniversitesi Edebiyat Kulübü’nün davetiyle Can Sıkıntısından Üç Labirent  başlığı altında “gerçeklik”, “özgürlük” ve “varoluş” kavramları üzerine konuşmalar yaptı. Bon pur loryan‘ın genel koordinatörlüğü yaptı. Ütopya Okulları’nda ilkokul ve ortaokul öğrencileri için felsefe atölyeleri hazırladı.

McGill Felsefe Öğrencileri Birliği tarafından Montreal’in dört üniversitesinin oluşturduğu bir felsefe kuruluşu olan Philopolis Montreal‘de yönetim kurulu üyesi ve üniversite temsilcisi olarak uluslararası felsefe konferansları düzenleyen ekipte yer aldı. Quebec eyaletinde harç zammı protestolarına ve üniversite referandumlarına denk düşen dönemde Quebec Kamusal Yararları Araştırma Grubu’nda gönüllü olarak örgütlenmeleri kolaylaştırdı. Ulusal bir öğrenci konferansı olan Eyüboğlu Avrupa Gençlik Parlamentosu 2010’un genel başkanlığını yaptı ve kabul edilen önergeleri bir heyetle beraber Türkiye Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na götürerek gençlerin yeni anayasaya, üniversitelerin özgürlüğüne, öğrenci sendikalarına, azınlık haklarına, nükleer silahsızlanmaya, küresel ısınma politikalarına, ötanaziye, askerliğe ve darbelere olan bakış açılarını sundu. Model Birleşmiş Milletler ve Avrupa Gençlik Parlamentosu konferanslarına delege olarak katıldı; 58. Harvard Model Birleşmiş Milletler’de fakülte danışmanı olarak görev yaptı.

Kişisel

Edebiyata ilgi duyuyor; şiirleri, öyküleri, düzyazıları SözcüklerSıfırAlfabePoedat gibi yayınlarda da yer buldu. Yirmi bir ülkeye yolculuk etti ve couchsurfing yapmayı seviyor. Vegan yaşıyor.