Fırat Akova

Kurucu

1993 yılında İstanbul’da doğdu. Poedat Kolektifi‘nin kurucusudur.

Güncel Çalışmalar

Warwick Üniversitesi’ndeki felsefe doktorasını aşırı yoksulluk, hayvan sömürüsü, ekolojik felaketler, varoluş riski gibi sorunlar üstüne çalışan ve dünyaya en yüksek yararı sağlamanın yolları arayan efektif altruizm hareketi üstüne yapıyor. Azınlık sayılan kesimlerin ve onları ilgilendiren konuların üniversitelerdeki felsefe bölümlerinde daha çok yer bulmasına çalışan Minorities and Philosophy ağının aynı üniversitedeki eş temsilciliğini yürütüyor. Poedat ile 2012’den beri değişik etkinlikler düzenlemeye devam ediyor.

Eğitim

Yüksek lisansını İstanbul Bilgi Üniversitesi’ndeki felsefe ve toplumsal düşünce programında “Monopolization of Possibilities” başlıklı teziyle tamamladı. Lisansını McGill Üniversitesi’nde felsefe ve sosyoloji alanlarında çift ana dal ve dünya dinleri alanında yan dal ile bitirdi.

Ödüller

14. Türkiye Felsefe Olimpiyatı’nda toplumsal uyumculuğu irdelediği “Özerk Benliğin Düşüşü ve Maskeli Balo” başlıklı denemeyle altın madalya kazandı. Türkiye’yi temsilen katıldığı, Atina’da gerçekleşen 18. Uluslararası Felsefe Olimpiyatı’nda Aristoteles’in adalet anlayışını eleştirdiği “‘Law and Justice’: A Philosophical Discussion on Modern Entities” ile Harvard Üniversitesi’nin başkanlığını yaptığı uluslararası bir kurul tarafından onur ödülüne layık görüldü.

Geçmiş Çalışmalar

Sanatçı İsmet Doğan’ın sanat geçmişinin tematik olarak sergilendiği Melez Anlatılar kitabına ön söz yazdı ve Sanat Yapıtının Bulanık Bilimi… Velázquez ve Doğan başlıklı bir yazıyla katkıda bulundu. Poedat Konferansı 2015’te Beden, Canavar, Makine bildirisini ve 2. Türkiye Felsefe Öğrencileri Birliği Lisansüstü Kongresi’nde Entelektüelin Evrimi, Direnişi, Sınırı: Foucault ve Benjamin bildirisini sundu. Sabancı Üniversitesi Edebiyat Kulübü’nün davetiyle Can Sıkıntısından Üç Labirent  başlığı altında “gerçeklik”, “özgürlük” ve “varoluş” kavramları üzerine konuşmalar yaptı.

McGill Felsefe Öğrencileri Birliği tarafından Montreal’in dört üniversitesinin oluşturduğu bir felsefe kuruluşu olan Philopolis Montreal‘de yönetim kurulu üyesi ve üniversite temsilcisi olarak uluslararası felsefe konferansları düzenleyen ekipte yer aldı. Quebec eyaletinde harç zammı protestolarına ve üniversite referandumlarına denk düşen dönemde Quebec Public Interest Research Group’ta gönüllü olarak örgütlenmeleri kolaylaştırdı.

Kişisel

Edebiyata ilgi duyuyor; şiirleri, öyküleri, düzyazıları SözcüklerSıfırAlfabePoedat gibi yayınlarda da yer buldu. Couchsurfing yapmayı seviyor. Vegan yaşıyor.

Fırat Akova’nın Curriculum Vitae‘sine ulaşabilirsiniz.