Mert Akay

1994 yılının ekim ayında hayat arkadaşımla dünyaya geldim.

Eğitim

Lise eğitimimi Saint Benoît Fransız Lisesi’nde pek çok felsefe etkinliğine katılarak tamamladım. Lisans eğitimimi 2017 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde dijital mevcudiyet üzerine hazırladığım “Tanrılar Aramızda” adlı bitirme tezi ile tamamladım. 2017 senesinde katılmış olduğum pek çok pazarlama ve sunum eğitimleri ile beraber, İstanbul Moda Akademisi’nde “Moda Yönetimi” profesyonel gelişim programını MUDO giyim markasına özel olarak hazırlanan bir sektör projesi ile tamamladım.

Ödüller

16.-17. Türkiye Felsefe Olimpiyatları’nda sırasıyla 11. ve 15. oldum.

Kişisel

Lise yıllarımdan itibaren katılımda ya da katkıda bulunduğum felsefe ve sosyal bilimler etkinlikleri ile beraber felsefe lisans eğitimimi, dijital zemin üzerinde şekillenen çağımız üzerine çalışarak tamamladım. Son yıllarda ekran, imge, mitos, moda ve trend kavramlarına ilişkin felsefe bağlamında çalışmalar gerçekleştirmekteyim. Şiire merakım ontoloji veya tefekkür üstünden ilerlerken sanata olan eğilimimin neticesi olarak yağlı boya resim çalışmaları gerçekleştirmekteyim.

Reklam veya marka alanları üzerinde merakımı doyururken, gençliğimin geçtiği Poedat ile düşünsel yapımı oturtma ve sergileme imkânı buluyorum.

Poedat

2012’den beri Poedat’tayım. 2014-2017 yılları arasında yayımlanan Poedat Dergisi’nin Yayın Kurulu Üyesi’ydim.

Poedat serüveninde katıldığım etkinlikler: Beden ve Kesişimleri, Poedat Kolektifi Zirvesi #1, Poedat Dergisi Zirvesi #1, 2. Varoluşçuluk Buluşması, 2014 Bodrum Felsefe Mevsimi, 1. Dönem, 1. Varoluşçuluk Buluşması, Dünyanın Yapbozu, Kanatlı Kayboluşlar, Dalgacılar Akademisi.

Akademik olarak katkıda bulunduğum Poedat etkinlikleri: “Varlığın Dönüşü: Selfie” başlıklı bildiri sunumu ile Beden ve Kesişimleri; tanıtımı, konumu, içeriği ve amacı üzerinde gönüllü çalışma ve “Bir Başkası Olarak Üstinsan” başlıklı bildiri sunumu ile Poedat Kolektifi Zirvesi #1; Düzenleme Kurulu’nda yer alma ve “Akla Karşı İlkellik Üzerine Söylem” başlıklı bildiri sunumu ile Poedat Konferansı 2015.