Akademi, doğası gereği bir açıklığın alanıdır; çarpıcı, alışılmadık, uçsuz bucaksız... Günümüzde akademi, kâr odaklı, nicelik temelli ölçütlerin belirleyici olduğu ve sonucun sürece yeğlendiği bir yapıya evriliyor. İster içinden ister dışından olsun akademiyi dönüştürmenin, hiç değilse “başka bir akademi”yi çağıran akışlar yaratmanın zamanı geldi.

Poedat Akademisi, sosyal bilimlerin herhangi bir alanında akademisyenliği düşünen, akademiyle bir şekilde bağını korumak isteyen ya da akademinin dışından çalışmaya devam etmek isteyen üniversite öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştiriliyor. Ağırlıklı olarak doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin tez, araştırma ya da ilgi alanları kapsamında yaptıkları güncel çalışmaları sunacakları Poedat Akademisi, akademisyenlere, bağımsız araştırmacılara ve lisans öğrencilerine de açık.

Amfilerde sıkışmaya, çarçabuk yapılan okumalara ve gerçekliğin kendilerinin tekelinde olduğunu düşünen kişilere, kurumlara ve yetkelere karşı Poedat Akademisi yalınlığı, yavaşlığı, çeşitliliği önemsiyor. Poedat Akademisi’nin üyeleri, doğanın içinde, yoğunlaşmaya uygun, entelektüel tartışmaların kişisel paylaşımlarla bütünleştiği bir ortamda birlikte yaşayacaklar.

Buluşmalarını dönem dönem gerçekleştirecek ve içeriğini sürekli olarak yenileyecek olan Poedat Akademisi, özlemi duyulan yapıcı, dayanışmacı ve uzun yıllara yayılan dostluklara olanak sağlayan bir sosyal bilimler topluluğunu kuruyor.

12

Saatlik Çalışma

22.

Etkinlik

Program

Sunum içeriklerini incelemek için oturum başlıklarının üstüne tıklayabilirsiniz. (Eksik sunum içerikleri zamanla eklenecektir.)

Konuşmacılar

Konuşmacıların öz geçmişlerini okumak için adlarının üstüne tıklayabilirsiniz.

Fırat Akova
Kurucu
Ali Emre Benli
Leuven Katolik Üniversitesi
Tuna Öğüt
İstanbul Teknik Üniversitesi
Engin Onuk
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Günseli Naz Ferel
Boğaziçi Üniversitesi
Sevgi Aka
Dokuz Eylül Üniversitesi
Umut Yıldırım
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Hasan Basri Çifci
Koç Üniversitesi
Kimler başvurabilir?

Etkinliğimiz öncelikli olarak doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencilerine açık olmakla beraber çalışma odağı ve ilgi alanı  etkinliğin konularıyla örtüşen herkes etkinliğe başvurabilir.

Ücret nedir?

Ücret; Tiyatro Medresesi'ndeki 16, 8 veya 6 kişilik yatakhanelerde konaklayacaklar için 580 lira, kendi çadırında kalacaklar için 535 lira. Oturumlar, üç öğün yemek ve diğer temel gereksinimler ücrete dâhil. Tiyatro Medresesi, İzmir'in Selçuk ilçesinin Şirince Köyü'nde bulunuyor.

Burs olanağı var mı?

1 kişiye %40, 2 kişiye %25 ve 3 kişiye %20 gereksinim bursu sağlıyoruz. Başvuru belgesinin sonundaki "Eklemek istedikleriniz" bölümüne gereksiniminizi belirtebilirsiniz. Burs verebileceğimize söz veremiyor olsak da elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza söz verebiliriz.

"Konuşmacı" ile "katılımcı" arasındaki fark ne?

Başvurularını yaptıktan sonra etkinliğe kabul edilenler "konuşmacı" sıfatıyla değil "katılımcı" sıfatıyla etkinliğe geliyor olacaklar. Katılımcılar, programda görülen konuşmacıların sunumlarını dinledikten sonra tartışmaları oluşturacak ve konuşmacılara geri bildirim verecekler. İsteyen katılımcılarımız akademik çalışmalarını gönderebilirler; söz konusu akademik çalışmaları diğer konuşmacılar ya da katılımcılar ile eşleştirerek katılımcılarımızın da geri bildirim almasını sağlayacağız.

Katılımcılar neye göre seçiliyor?

Etkinliklerimizin entelektüel alanlara ilgisi yüksek, özgün deneyimlere karşı iç heyecana sahip, etkileşime ve paylaşıma açık katılımcılardan oluşmasına özen gösteriyoruz. Başvuranların etkinliğe kabul edilip edilmediğine ilişkin sonuçlar yapılan seçimin ardından e-postayla bildiriliyor. Kontenjanımız 35 kişi.

Güvenli Bölge nedir?

Kolektif içinde herkes ırkı, etnik kökeni, dili, cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi, fiziksel ve zihinsel özellikleri, yaşı, eğitim seviyesi, kültürel alışkanlıkları, toplumsal konumu, maddi durumu, inancı, politik düşünceleri, dünya görüşü ve yaşam biçimi ne olursa olsun kişiliği ölçüsünde hak ettiği saygıyı özgürlükçü ve barışçıl bir ortamda bulur.

Poedat Kolektifi kâr amacı gütmez. Etkinlikten elde edilen gelir Tiyatro Medresesi'nin geliştirilmesine, etkinlik giderlerine, gereksinim burslarına ve gelecek etkinliklere ayrılır.

İsteyene vegan-vejetaryen menü
Doğanın içinde bir deneyim

Kontenjan kısıtlı olduğu için erken başvuru öneriyoruz.

Sorularınız için Poedat'a ulaşın