Akademi, doğası gereği bir açıklığın alanıdır; çarpıcı, alışılmadık, uçsuz bucaksız... Günümüzde akademi, kâr odaklı, nicelik temelli ölçütlerin belirleyici olduğu ve sonucun sürece yeğlendiği bir yapıya evriliyor. İster içinden ister dışından olsun akademiyi dönüştürmenin, hiç değilse "başka bir akademi"yi çağıran akışlar yaratmanın zamanı geldi.

Poedat Akademisi, sosyal bilimlerde akademisyenliği düşünen veya akademiyle bir şekilde bağını korumak isteyen üniversite öğrencilerine, üniversitelerde bulunan doktora sonrası araştırmacılara ve üretimlerine üniversite dışından devam eden bağımsız araştırmacılara yönelik gerçekleştiriliyor. Güncel çalışmaların sunulacağı ve birbirinden farklı tezlerin, makalelerin, soruların tartışmaya açılacağı Poedat Akademisi, olgunlaştırıcı bir çember olma özelliği taşıyor.

Amfilerde sıkışmaya, çarçabuk yapılan okumalara ve gerçekliğin kendilerinin tekelinde olduğunu düşünen kişilere, kurumlara ve yetkelere karşı Poedat Akademisi yalınlığı, yavaşlığı, çeşitliliği önemsiyor. Poedat Akademisi üyeleri, doğanın içinde, yoğunlaşmaya uygun, entelektüel tartışmaların kişisel paylaşımlarla bütünleştiği bir ortamda birlikte yaşıyorlar.

Konuşmacılar

 

2. Buluşma'ya konuşmacı olarak başvurmak istiyorsanız doktora sonrası araştırmacı, doktora öğrencisi, yüksek lisans öğrencisi veya lisans öğrencisi olmalısınız. Bildiri özetinin sosyal bilimlerin herhangi bir alanına odaklanması, özgün bir içeriğe sahip olması, bilimsel bir anlayış sergilemesi, yayımlanmamış olması ve 300-500 sözcük arasında olması gerekir. Başvurular 2019 yılı için kapanmıştır; 2020 yılında görüşmek üzere.

Katılımcılar

 

2. Buluşma'ya katılımcı olarak başvurmak istiyorsanız doktora sonrası araştırmacı, doktora öğrencisi, yüksek lisans öğrencisi, lisans öğrencisi veya mezunu olmalısınız. Katılımcılar için işleyecek olan başvuru süreci konuşmacılarından farklıdır. Katılımcıların sunulacak her bildiriye yönelik yetkinlik sahibi olmaları beklenmese de sunumların ardından yapılan tartışmalara etkin bir şekilde katılmaları beklenir.

 

3 Haziran

Konuşmacılar için bildiri tam metni gönderimi

 

31 Mayıs

Katılımcı başvurularının kapanışı

Program

Bildiri özetlerini incelemek için oturum başlıklarına tıklayabilirsiniz.

Ücret nedir?

 

Ücret, konaklamanın gerçekleştirileceği Gümüşlük Akademisi'ndeki 8 kişilik yatakhanede kalacaklar için 490 lira, 2 kişilik odada kalacaklar için kişi başı 690 liradır. Ücrete üç öğün yemek dahildir. Hem konuşmacılar hem de katılımcılar için ücret aynıdır. Sağlanan gelir Gümüşlük Akademisi'nin giderlerine ve geliştirilmesine, Poedat'ın gereksinim burslarına, tanıtım giderlerine ve gelecek etkinliklerine bölüştürülür. Poedat kâr amacı güden bir topluluk değildir ve üyeleri kazanç sağlamaz.

Oturumlar dışında neler yapılıyor?

 

Oturumlar bittikten sonra isteğe göre tartışma grupları yaratabilir, küçük atölyeler düzenleyebilir, sanatsal üretimlerde bulunabilir, doğada kaybolabilir, gezilere çıkabiliriz. Gümüşlük Akademisi, Gümüşlük sahiline on beş dakika uzakta; Gümüşlük denize girmek, sahilde kitap okumak, caz kafede müzik dinlemek, akşam sohbetleri gerçekleştirmek için paha biçilmez bir yer. Etkinliğimizin akademik bir paylaşımdan daha fazlası olduğunu, entelektüel, sosyal ve yaşamsal açılardan bir "açıklık alanı" yarattığını belirtmek isteriz.

Burs olanakları neler?

 

Dar gelirli öğrencilerin erişebilirliğini arttırmak için gereksinim temelinde burs veriyoruz. 2 tane %10, 2 tane %20 ve 1 tane %40 burs vereceğiz. Başvuru belgesinin sonundaki "Eklemek istedikleriniz" bölümüne burs gereksiniminizi belirtebilirsiniz. Burs vereceğimize söz veremiyor olsak da yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışacağımıza söz verebiliriz.

Güvenli Bölge nedir?

 

Poedat içinde herkes ırkı, etnik kökeni, dili, cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi, fiziksel ve zihinsel özellikleri, yaşı, eğitim seviyesi, kültürel alışkanlıkları, toplumsal konumu, maddi durumu, inancı, politik düşünceleri, dünya görüşü ve yaşam biçimi ne olursa olsun kişiliği ölçüsünde hak ettiği saygıyı özgürlükçü ve barışçıl bir ortamda bulur.

Gümüşlük Akademisi nerede?

 

Yazar Latife Tekin'in kurucuları arasında olduğu Gümüşlük Akademisi, Muğla ilinin Bodrum ilçesindeki Gümüşlük mahallesinde bulunuyor. 1995'ten beri etkinliklere ev sahipliği yapan Gümüşlük Akademisi, amfitiyatrosu, nilüferli göleti ve kütüphanesiyle huzurlu bir mekân.

Katılımcı olmak için başvurun.

Gelecek etkinliklerimizden haberdar olun.