Yaşamın karmaşık ve şaşırtıcı akışını çözümlemenin farklı alanların, yaklaşımların ve yöntemlerin birleşmesiyle gerçekleşebileceğine inanan Poedat Kolektifi, geniş kesimlere açılacak olan disiplinlerarası gençlik buluşması Poedat Konferansı 2018’i 21-23 Aralık’ta Studio-X Istanbul’da düzenliyor. Değişik üniversitelerden ve kentlerden gelen gençleri birleştirecek olan konferans, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, psikoloji, sanat tarihi, antropoloji, arkeoloji, ekoloji, ekonomi, mimarlık, tasarım, edebiyat, etimoloji, tarih yazımı gibi disiplinleri çağıran kapsamıyla özgün araştırmaların paylaşılmasını sağlayacak.

Üniversite öğrencilerini ve bağımsız araştırmacıları odağına almakla beraber herkesin davetli olduğu Poedat Konferansı 2018, sunumların dışında kalan zamanlarda sosyal etkileşimlerin ve yüz yüze iletişimlerin serpilip gelişmesini önceleyecek. Üretim yapan ve sözü olan bağımsız topluluklarla ilişkilenecek olan konferans, İstanbul dışından gelen katılımcıların İstanbul’da yaşayan katılımcılarda konaklamasına aracılık ederek de bir konukseverlik ağı örecek.

Alışılmadık kesişmelerin, neşeli sohbetlerin ve yaratıcı ortaklıkların doğacağı Poedat Konferansı 2018, gönüllülük temelinde örgütlenen yapısıyla açıklığın ve beraberliğin değerini somutlaştırma umudunu taşıyor.

24.

Etkinlik

3

Gün

Bildiri Alanları

1. Ontoloji, epistemoloji ve etik: Hücrenin canlılığından insanın hareketliliğine, toplumun çeşitliliğinden evrenin bütünlüğüne

2. Gerçeklik sonrası çağ ve olağanüstü olaylar: Geleneksel politika, alışıldık kurumlar ve yerleşik değerler çözülürken

3. Psikolojide ve psikoterapide bilinç-bilinç dışı ve normallik-anormallik

4. Çağdaş sanatın ve bağımsız sanatçının önündeki fırsatlar ve engeller

5. Antropolojide ve arkeolojide kimlik tartışmaları: Özdeşlikler, geçişlilikler ve farklılıklar ile cinsiyet, ırk ve tür

6. İklim adaleti, ekokırımlar ve kapitalizme alternatif sürdürülebilir ekonomik sistemler

7. Kent-doğa ilişkisini yeniden kuran mimarlık ve tasarım örnekleri

8. Mültecilikten komşuluğa dil, mekân ve etkileşim

9. Avrupamerkezci olmayan edebiyat, etimoloji ve tarih yazımı

10. Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve simülasyon

Konuşmacı olmak için bildiri özetinizle başvurun.

Konferansa kimler katılabilir?

Doktora, yüksek lisans ve lisans öğrencileri ile bağımsız araştırmacılar konuşmacı olmak için bildiri özetlerini göndererek konferansımıza başvurabilirler. Değerlendirme sonucunda bildiri özeti kabul edilenlerin bildiri tam metinlerini de göndermeleri beklenir. Dinleyici olarak katılmak isteyenler için ise konferansımız herkese açıktır.

Bildiri özeti nasıl olmalıdır?

Bildiri özetinin belirtilen bildiri alanları kapsamında yazılması, özgün bir içeriğe sahip olması, bilimsel bir anlayış sergilemesi, daha önce herhangi bir yerde yayımlanmaması ve en fazla 500 sözcük içermesi gerekir.

Önemli tarihler nelerdir?

Bildiri özeti gönderimi için son tarih 28 Ekim'dir. Bildiri özetlerinin kabul edilip edilmediğine ilişkin değerlendirme sonucu 31 Ekim'de açıklanır. Kabul edilen bildiri özetlerinin sahipleri bildiri tam metinlerini 18 Kasım'a kadar göndermekle yükümlüdürler. Bildiri özeti kabul edilen ancak bildiri tam metnini göndermeyen kişilerin başvuruları geçersiz sayılır.

Konferans ücretli mi?

Konferansımız ücretsiz, biletsiz, rezervasyonsuzdur.

Gönüllünüz olabilir miyim?

Evet! Basın desteği, sosyal medya çalışması, görsel tasarımı ve dağıtımı, video ve fotoğraf çekimi, teknik düzen gibi konularda yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Konukseverlik ağı nedir?

Yıllardır Poedat Kolektifi'nde olan üyelerimizden bazıları konferans boyunca kendi evlerini İstanbul dışından gelen katılımcılara açacaklar. Talep eden herkese konaklama olanağı sunamayacak olsak da elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağımıza söz verebiliriz. Önceliğimizi uzaktan gelen dar gelirli öğrencilere vereceğiz.

Poedat Konferansı 2018 çalışmalarını paylaşmak isteyen bağımsız topluluklara da açık. Bağımsız topluluklar sunum aralarında caz dinletisi, performans gösterisi, fanzin sergisi, tohum çimlendirme atölyesi gibi yaratıcılığa ve uygulamaya dayalı etkinlikler düzenleyebilirler. Bağımsız topluluk olarak konferansımıza katılmak isterseniz CV, geçmiş üretimlerinizi içeren bir dosya, çalışmanızın içeriğini ele alan bir yazı ve teknik gereksinimlerinizi içeren bir notla bize ulaşabilirsiniz. Konferansla bütünleşeceğini düşündüğümüz etkinlikleri programımıza "yan etkinlik" olarak işleyeceğiz. 

Düzenleme Kurulu

Fırat Akova
Kurucu
Mert Akay
Denetim Komitesi Üyesi
Ayfer Çekiç
Danışman

Danışma Kurulu

Ebru Yetişkin
İstanbul Teknik Üniversitesi
Esra Mungan
Boğaziçi Üniversitesi
Deniz Yonucu
Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi
Güven Arif Sargın
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Komite Üyeleri

Mert Akay
Denetim Komitesi Üyesi
Doruk Tunaoğlu
Denetim Komitesi Üyesi
Kübra Arkalı
Denetim Komitesi Üyesi
Arife Karakum
İletişim Komitesi Üyesi
Emre Akaltın
İletişim Komitesi Üyesi
Aylin Paçacı
İletişim Komitesi Üyesi
Mehmet Şimşek
Yaratım Komitesi Üyesi
İrem Korkmaz
Yaratım Komitesi Üyesi
Tuna Öğüt
Yaratım Komitesi Üyesi
Tuğba Zeynep Şen
Uygulama Komitesi Üyesi
Beril Benli
Uygulama Komitesi Üyesi
Rafet Can Akay
Uygulama Komitesi Üyesi

Gelecek etkinliklerimizden haberdar olun.

Mekân Sponsoru

Columbia Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan ve Columbia Global Centers | Turkey ile eş güdümlü çalışan Studio-X Istanbul, Beyoğlu ilçesine bağlı Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi'nde, Meclis-i Mebusan Caddesi üstünde, 35A numaralı binada bulunuyor. T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı üstündeki Fındıklı ve Tophane durakları Studio-X Istanbul'a birkaç dakikalık uzaklıkta.

İletişim