Yaşamın karmaşık ve şaşırtıcı akışını çözümlemenin farklı alanların, yaklaşımların ve yöntemlerin birleşmesiyle gerçekleşebileceğine inanan Poedat Kolektifi, geniş kesimlere açılacak olan disiplinlerarası gençlik buluşması Poedat Konferansı 2018’i 21-23 Aralık’ta Columbia Üniversitesi'ne bağlı Studio-X Istanbul’da düzenliyor. Değişik üniversitelerden ve kentlerden gelen gençleri birleştirecek olan konferans, felsefe, sosyoloji, siyaset bilimi, psikoloji, sanat tarihi, antropoloji, arkeoloji, ekoloji, ekonomi, mimarlık, tasarım, edebiyat, etimoloji, tarih yazımı gibi disiplinleri çağıran kapsamıyla özgün araştırmaların paylaşılmasını sağlayacak.

Üniversite öğrencilerini ve bağımsız araştırmacıları odağına almakla beraber herkesin davetli olduğu Poedat Konferansı 2018, sunumların dışında kalan zamanlarda sosyal etkileşimlerin ve yüz yüze iletişimlerin serpilip gelişmesini önceleyecek. Üretim yapan ve sözü olan bağımsız topluluklarla ilişkilenecek olan konferans, İstanbul dışından gelen katılımcıların İstanbul’da yaşayan katılımcılarda konaklamasına aracılık ederek de bir konukseverlik ağı örecek.

Alışılmadık kesişmelerin, neşeli sohbetlerin ve yaratıcı ortaklıkların doğacağı Poedat Konferansı 2018, gönüllülük temelinde örgütlenen yapısıyla açıklığın ve beraberliğin değerini somutlaştırma umudunu taşıyor.

24.

Etkinlik

3

Gün

Bildiri Alanları

1. Ontoloji, epistemoloji ve etik: Hücrenin canlılığından insanın hareketliliğine, toplumun çeşitliliğinden evrenin bütünlüğüne

2. Gerçeklik sonrası çağ ve olağanüstü olaylar: Geleneksel politika, alışıldık kurumlar ve yerleşik değerler çözülürken

3. Psikolojide ve psikoterapide bilinç-bilinç dışı ve normallik-anormallik

4. Çağdaş sanatın ve bağımsız sanatçının önündeki fırsatlar ve engeller

5. Antropolojide ve arkeolojide kimlik tartışmaları: Özdeşlikler, geçişlilikler ve farklılıklar ile cinsiyet, ırk ve tür

6. İklim adaleti, ekokırımlar ve kapitalizme alternatif sürdürülebilir ekonomik sistemler

7. Kent-doğa ilişkisini yeniden kuran mimarlık ve tasarım örnekleri

8. Mültecilikten komşuluğa dil, mekân ve etkileşim

9. Avrupamerkezci olmayan edebiyat, etimoloji ve tarih yazımı

10. Yapay zekâ, sanal gerçeklik ve simülasyon

Konferansa kimler katılabilir?

Dinleyici olarak katılmak isteyenler için konferansımız herkese açıktır. Konuşmacı olarak katılmak isteyenler için ise  başvurular kapanmıştır.

Konferans ücretli mi?

Konferansımız ücretsiz, biletsiz ve rezervasyonsuzdur.

Konuşmacılar kimler olacak?

Konuşmacılarımızın 14'ü doktora öğrencisi, 12'si yüksek lisans öğrencisi ve 5'i lisans öğrencisidir (ya da mezunudur).

Gönüllünüz olabilir miyim?

Evet! Basın desteği, sosyal medya çalışması, görsel tasarımı ve dağıtımı, video ve fotoğraf çekimi, teknik düzen gibi konularda yardımcı olabileceğinizi düşünüyorsanız bizimle iletişime geçmenizi öneriyoruz.

Konukseverlik ağı nedir?

Poedat üyeleri konferans boyunca kendi evlerini İstanbul dışından gelen katılımcılara açacaklar. Önceliğimizi uzaktan gelen dar gelirli öğrencilere vereceğiz. (Konukseverlik ağı için başvurular kapanmıştır.)

Program

aq_block_31

Etkileşim Çemberleri, Poedat Konferansı 2018 katılımcılarının birbirlerini yakından tanımaları için yaratılıyor. Her bir çember 10-12 kişiden oluşuyor ve her çemberi 1-2 Poedat üyesi yönlendiriyor. 21 Aralık Cuma kafe ve bar gecesi, 22 Aralık Cumartesi ise yemek gecesi olacak; Beyoğlu'nun ve Kadıköy'ün çeşitli mekânlarına rezervasyon yapacağız.

Etkileşim Çemberleri değişik üniversitelerden, kentlerden ve yaşlardan gelen katılımcılara sosyalleşme bağlamları sağlıyor. Çemberler konferansın akademik bileşenleri arasında yer almıyor ve deneyimlerin olabildiğince esnek bir ortamda birleşmesini önceliyor. Tanıştığınız kişilerle son dönemde katıldığınız bir sergiyi irdeleyebileceğiniz gibi yaşamla gırgır da geçebilirsiniz!

Etkileşim Çemberleri başvuruları kısa bir süreliğine açık olacak. Mekânların kontenjanları nedeniyle her başvuruyu kabul edemeyeceğiz.

Düzenleme Kurulu

Fırat Akova
Kurucu
Mert Akay
Denetim Komitesi Üyesi
Ayfer Çekiç
Danışman

Danışma Kurulu

Ebru Yetişkin
İstanbul Teknik Üniversitesi
Esra Mungan
Boğaziçi Üniversitesi
Deniz Yonucu
Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi
Güven Arif Sargın
Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Komite Üyeleri

Mert Akay
Denetim Komitesi Üyesi
Doruk Tunaoğlu
Denetim Komitesi Üyesi
Kübra Arkalı
Denetim Komitesi Üyesi
Arife Karakum
İletişim Komitesi Üyesi
Emre Akaltın
İletişim Komitesi Üyesi
Aylin Paçacı
İletişim Komitesi Üyesi
İrem Korkmaz
Yaratım Komitesi Üyesi
Tuna Öğüt
Yaratım Komitesi Üyesi
Tuğba Zeynep Şen
Uygulama Komitesi Üyesi
Beril Benli
Uygulama Komitesi Üyesi
Rafet Can Akay
Uygulama Komitesi Üyesi

Gelecek etkinliklerimizden haberdar olun.

Mekân Sponsoru

Columbia Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan ve Columbia Global Centers | Istanbul ile eş güdümlü çalışan Studio-X Istanbul, Beyoğlu ilçesine bağlı Pürtelaş Hasan Efendi Mahallesi'nde, Meclis-i Mebusan Caddesi üstünde, 35A numaralı binada bulunuyor. T1 Kabataş-Bağcılar tramvay hattı üstündeki Fındıklı ve Tophane durakları Studio-X Istanbul'a birkaç dakikalık uzaklıkta.

İletişim