Mutluluk Ekonomisi


Devrim Dumludağ

Herkes İçin

Ekonomi

Mutluluk ekonomisi son yıllarda giderek yükselen bir alan. Gördüğü ilgi sadece para ve mutluluk arasındaki ilişkinin çekiciliğinden kaynaklanmıyor. Özellikle bazı gelişmiş ülkeler, refah toplumuna ulaşabilmek için vatandaşlarına mutlu bir yaşamı gerçekleştirebilecekleri koşulları sağlamanın önemine vurgu yapıyor. "OECD İyi Oluş Endeksi" yaşam memnuniyetini 11 iyi oluş göstergesi arasında gösterirken "Mutlu Gezegen Endeksi" sürdürülebilir mutlu hayatlar yaşanmasına yönelik veriler sunuyor. Bir yandan gayri safi yurt içi hasıla hesaplamalarına yönelik eleştiriler, diğer yandan da sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin dünya çapında ön plana çıkması mutluluk konusunu sadece bireysel bir hedef olmaktan öteye taşıyor.

Etkinlikte mutluluğun günümüzde kazandığı popülarite tarihsel gelişmeler ile anlamlandırılmaya çalışılacak, dünyada ülkelerin mutluluk sıralamasındaki yerleri tartışılacak, mutluluğun tanımı, nasıl ölçüldüğü ve analizlerde nasıl kullanıldığı incelenecek ve mutluluğu belirleyen yaş, eğitim, medeni durum, gelir gibi faktörler ile ilişkisi üzerinde durulacaktır.

Konuşmacı

Devrim Dumludağ


Devrim Dumludağ, Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktora eğitimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamladı. Yazdığı doktora tezi Osmanlı Bankası Müzesi'nin düzenlediği Bankacılık ve Finans Tarihi Araştırma Yarışması'nda mansiyon ödülü aldı. 2008 yılında Hollanda'daki Groningen Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde doktora sonrası araştırmacı, 2009 yılında Rotterdam Erasmus Üniversitesi'nde misafir araştırmacı olarak bulunan Devrim Dumludağ, 2012-2014 yılları arasında Maastricht Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.

Devrim Dumludağ, Maastricht Üniversitesi ve Rotterdam Erasmus Üniversitesi ile iş birliği hâlinde tüketim, mutlak gelir, nispi gelir ve yaşam memnuniyeti konularında projeler yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası literatürde mutluluk, doğrudan yabancı yatırımlar ve kurumlar üzerine çeşitli makaleleri yayınlanan Devrim Dumludağ, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi'nde görev yapmaktadır.


4 Oturum, 8 Saat


Zoom Aracılığıyla Canlı Yayın


Soru-Yanıt


Doğrudan İletişim

Tek Oturum

₺90 TAKİPÇİ BİLETİ
 • Seçtiğiniz oturumu canlı takip edin
 • Tartışmaya yazıyla katılın
 • Zoom aracılığıyla bağlanın
 • 60 kişilik kontenjan
SEÇTİĞİNİZ OTURUMA BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Tüm Oturumlar

₺180 KATILIMCI BİLETİ ÖNE ÇIKAN
 • Etkinliğin tamamına canlı katılın
 • Tartışmaya görüntü, ses, yazıyla katılın 
 • Zoom aracılığıyla bağlanın
 • 30 kişilik kontenjan
TÜM OTURUMLARA BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Destekçimiz Olun

₺180 ASKIDA BİLET, SİZİN YERİNİZE BAŞKASI KATILSIN
 • Siz askıda bilet alın
 • Biz gereksinim sahiplerine gönderelim
 • İstediğiniz sayıda askıda bilet alın
 • Topluluğumuzu büyütün
DESTEK OLMAK İÇİN TIKLAYIN
 • Biletler arasında nasıl bir fark var?

  Katılımcı bileti, etkinliğin tüm oturumlarına erişim sağlar. Katılımcılar konuşmacıyı Zoom üzerinden canlı olarak izleyebilir ve dinleyebilirler; konuşmacıyla etkileşimli olarak yapılacak tartışmalara ise görüntü, ses ve yazı ile katılabilirler. Takipçi bileti, etkinliğin seçilen oturumuna erişim sağlar. Takipçiler de katılımcılar gibi konuşmacıyı Zoom üzerinden canlı olarak izleyebilir ve dinleyebilirler; ancak konuşmacıyla etkileşimli olarak yapılacak tartışmalara yalnızca yazı ile katılabilirler. Sanal etkinliklerde yaşanan güvenlik sorunlarının önüne geçilebilmesi ve internet kalitesinin düşmemesi için takipçiler için böyle bir çerçeve çizilmiştir. Askıda bilet, bilet alan kişinin etkinliğe erişimini sağlamaz. Askıda bilet alan kişi destekçi sayılır ve alınan bilet herhangi bir etkinliğimize katılmayı talep eden gereksinim sahibi birine katılımcı bileti olarak gönderilir. Destekçimiz olmayı düşünüyorsanız şimdiden teşekkür ederiz!

 • Süreç nasıl işliyor?

  İlgilendiğiniz etkinliği belirledikten sonra size uygun olan bilet türünü ve bilet sayısını seçiyorsunuz. Ödemenizi yaptıktan sonra size bir onay e-postası gönderiyoruz. Etkinliğin gerçekleşeceği zaman yaklaştığında size Zoom bağlantısını ulaştırıyoruz. Etkinlik bittikten sonra geri bildiriminizi almak için bir belge yolluyoruz. Süreç boyunca çeşitli bilgilendirmeler yapıyoruz. Hepsi bu kadar, teşekkür ederiz!

 • İade ve iptal koşulları neler?

  Bizden kaynaklı bir nedenden dolayı etkinliği veya oturumları ertelemek zorunda kalırsak belirlediğimiz yeni tarih ve saat için uygunluğunuzu soruyoruz; yeni tarih ve saat size uygun değilse ücretinizi 14 gün içinde kesintisiz iade ediyoruz. Sizden kaynaklı nedenlerde ise bileti alış tarihinizden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ancak etkinliğin başlangıcına 72 saatten az kaldıysa cayma hakkınız ortadan kalkar. Eğer bir etkinliğin tamamı değil ama bir veya birkaç oturumu iptal edilmişse, ücretin yalnızca o oturumlara karşılık gelen ücreti iade edilir. Ayrıntılı bilgi için İade ve İptal Koşulları'nı inceleyebilirsiniz.

 • Neden ücretsiz değil?

  Etkinliklerden kazandığımız gelirle hem konuşmacılarımızın emeğini onurlandırmaya çabalıyor hem dar gelirli kişilere askıda bilet sağlıyor hem de canlı yayın sistemi, site altyapısı, tanıtım ve vergi giderlerimizi kapamaya çalışıyoruz. Gelirimizi Poedat'ı büyütmek ve entelektüel etkileşimleri çoğaltmak için kullanıyoruz. Zaman zaman gerçekleştirdiğimiz ücretsiz etkinliklerimizi de sitemizden takip edebilirsiniz.

 • Oturumlar kayıt altına alınıyor mu?

  Hayır. Anın kendiliğindenliğinde serpilip gelişen tartışmaları yeğlediğimiz, herkesin herhangi bir kaygı yaşamadan düşüncelerini söylemesini önemsediğimiz ve oturumları kayıt altına alıp paylaşmanın getirebileceği kopukluk yerine bire bir etkileşimi öncelediğimiz için oturumları kayıt altına almıyoruz. Oturumları kayıt altına almadığımız için de kaçırdığınız oturumları sizinle paylaşma olanağımız bulunmuyor.

 • Güvenli Alan nedir?

  Güvenli Alan gereği Poedat içinde herkes ırkı, etnik kökeni, dili, cinsiyet kimliği, cinsel yönelimi, fiziksel ve zihinsel özellikleri, yaşı, eğitim seviyesi, kültürel alışkanlıkları, toplumsal konumu, maddi durumu, inancı, politik düşünceleri, dünya görüşü ve yaşam biçimi ne olursa olsun kişiliği ölçüsünde hak ettiği saygıyı özgürlükçü ve barışçıl bir ortamda bulur.

51 Gün 10:19:58

Sorularınızı, görüşlerinizi ve önerilerinizi bize ulaştırabilirsiniz.

  İletinizi göndermeden önce kutuyu işaretleyin.