Ali Emre Benli

2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. 2010 yılında Rotterdam Erasmus Üniversitesi Felsefe Fakültesi’nden “Thomas Pogge On Global Justice” tezini savunarak yüksek lisans derecesini aldı. 2011 ile 2016 yılları arasında LUISS Roma Üniversitesi’nde siyasal teori alanında sürdürdüğü doktora çalışmasını “A Social Choice Approach to Theorizing Justice”  tezi ile tamamladı.

Rijeka Üniversitesi (CAS SEE), İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi (CNR-IRPPS), Durham Üniversitesi (GPI), Graz Universitesi (CSEES) ve Louvain Katolik Üniversitesi’nde (Chair Hoover) araştırmalarına devam etti. Ayrıca 2017 yılı yaz döneminde Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde konuk öğretim görevlisi olarak “Göç Etiği” dersi vermiştir. Araştırmalarında göç ve vatandaşlık, çağdaş adalet teorileri, kozmopolitanizm ve sivil itaatsizlik üzerine yoğunlaşmaktadır.

Daniele Archibugi ile derlediği Claiming Citizenship Rights in Europe: Emerging Challenges and Political Agents 2018 yılında Routledge tarafından yayınlanmıştır.